Jedlý trávnik

Jedlý trávnik čo to je? Je to určitý kompromis medzi prirodzeným ekosystémom a ľudskou potrebou prechádzať sa, hrať sa a relaxovať na rovinatej zelenej ploche :-). Obyčajný trávnik  však v našich podmienkach vyžaduje kopec, kopec energie (hnojenie, polievanie, mechanizované kosenie, prevzdušňovanie ....) a prírodných zdrojov (voda) aby vyzeral tako priridzené trávniky v severných oblastiach. Preto ak nechceme takýto "dokonalý" trávnik, ktorý sa skladá takmer výhradne z tráv a pôsobí relatívne nudne na pohľad a zároveň vytvára iba malú rozmanitosť prostredia  pre potenciálne širokú škálu vtákov, cicavcov a hmyzu atď, môžeme si vytvoriť takzvaný jedlý  trávnik, kde vysadíme rôzne rastliny, ktoré môžu poskytnúť jedlo aj pre nás aj pre voľne žijúce zvieratá, a zároveň vizuálne zatraktívni naše územie počas väčšiny mesiacov v roku. Rastliny vhodné do jedlého trávnika by mali znášať zostrihávanie a zošlapávanie a zároveń by samozrejme mali byť jedlé. Takto po každom kosení budeme mať do našej kuchyne prísun čerstvých šťavnatých a hlavne výživných listov. Avšak je vhodné nechať určitú časť aj dlhšie nepokosenú aby kvety zakvitli. Tým sa zvýši estetická hodnota trávnika a zabezpeči sa samovýsev rastlín. Nižšie je uvedený príklad vhodných jedlých rastlín do jedlého trávnika.
 

Achillea millefolium -  rebríček obyčajný : Bežná "burina", ktorá sa udrží aj v často a veľmi nízko kosených trávnikoch. Jej mladé listy sú veľmi bohaté na minerály a mjú liečivé vlastnosti, preto môžu byť chutnou a výživnou prísadou do šalátov. V pripade nadbytku, listy výrazne obohatia kompost. A ak zostane nezostrihaná po dobu jedného mesiaca kedykoľvek počas leta, tak krásne zakvitne. Okrem toho rastlina vraj odpudzuje chrobáky, mravce a muchy. Avšak pozor danmerné používanie môže u niektorých ľudí vyvolať alergické kožné vyrážky alebo viesť k fotosenzitivite.

 

 

 

Ajuga reptans - zbehovec plazivý : Zbehovec plazivý je pôdopokryvná trvalka, ktorá sa veľmi rýchlo rozrastá. Aby sa jej však darilo, tráve by malo byť dovolené rásť  o niečo dlhšie než zvyčajne. Darí sa jej vo vlhkých, mierne zatienených lokalitách a mladé výhonky môžu byť konzumované v šalátoch. Ak zostane trávnik nepokosený môže zakvitnúť od mája do júla, pričom kvety sú veľmi atraktívne pre včely.

 

 

Alchemilla vulgaris -  alchemilka obyčajná : Alchemilka je trváca bylina, ktorá vyžaduje mierne vyšší porast trávy, než je obvyklé. V prípade nekosenia, kvitne od apríla do júna. Mladé listy sa konzumujú surové alebo varené a koreň je vraj jedlý, ale trpký. Z listov sa robí aj bylinkový čaj.

 

 

Allium oleraceum - cesnak planý a Allium vineale - cesnak poľný Oba dobre rastú v tráve. Listy môžu byť použité ako náhrada cesnaku. Ak jej dovolíte,  bude kvitnúť v júli.

 

 

Bellis perennis - sedmokráska obyčajná : Bežná "burina" v trávniku, ktorá je schopná tolerovať neustále rezanie a ešte aj rozkvitne. Dokonca môže kvitnúť aj uprostred zimy. Mladé listy sa konzumujú surové alebo varené. 

 

 

Capsella bursa-pastoris - kapsička pastierska : Jednoročná bylina dorastajúca až do výšky 0,5 m. Znáša kosenie aj zošlapávanie. Na jedenie sa používajú mladé listy, ktoré sú k dispozícii takmer celý rok. Alebo aj semená, ktoré obsahujú veľa olejnatých látok.

 

 

Chamaemelum nobile - Paruman spanilý : Trváca bylina s plazivou, rozkonárenou stonkou obrastenou striedavými, silne perovito strihanými listami. Rastie dobre v trávnikoch a kvitne, aj keď je trávnik pravidelne kosený. Z kvetov sa dá pripraviť veľmi osviežujúci bylinný čaj, ktorý je veľmi dobrý na žalúdok, najmä pre deti. Pokosené listy výrazne obohatia kompost. Kvety môžu byť tiež použité ako šampón. Kvitne od júla do októbra. Na uzemi Slovenska sa vyskytuje iba ako pestovany druh.

 

 

 

Cichorium intybus - čakanka obyčajná : Úžasná rastlina s hlbokým koreňom, ktorý prináša minerály až z hlbokých pôdnych horizontov. Celkom je tolerantná voči pravidelnému koseniu, ale nie v prípade, že tráva je rez veľmi kráty. Listy sú veľmi cenným zdrojom živín a používa sa do šalátov. Koreň je tiež jedlý.Môže sa sušiť, pražiť a zomlieť ako náhrada kávy. Ak je to možné, kvitne od júla do októbra, ale keďže môže dorásť  až do výšky 1,5 m môžete sa rozhodnúť ju skrátiť.

 

 

Crepis tectorum - škarda strechová : Jedno- alebo dvojročná bylina, ktorá preferuje ľahké pôdy na slnečných stanovištiach. Dobre znáša kosenie. V kuchyni môžeme použiť mladé varené listy.

 

Echinochloa crus-galli -  ježatka kuria : pravdepodobne trvalo zdomácnený druh. Je to jednoročná samovýsevná rastlina. Tvorí prízemné ružice a tak odoláva koseniu. Listy a byľ sa konzumujú surové alebo varené. Semená sa používajú ako proso. 

 


Fragaria vesca - jahoda obyčajná - Znáša dobre kosenie ale nie extrémne krátke. Je vhodná aj do polotieňa. Má vynikajúce ovocie a z listov môžeme pripraviť chutný čaj.

 

 

Glechoma hederacea - zádušník  brečtanovitý: Trváca bylina, ktorá dobre znáša kosenie. Mladé listy sa konzumujú surové alebo varené. Majú síce jemne horkú chuť, ktorá však môže aromaticky obohatiť šalláty. Môžu sa  tiež variť ako špenát, pridávať do polievok, atď. Výhodou je že sú k dispozícii už  veľmi skoro na jar. Bylinné čaje sa vyrába Z čerstvých alebo sušených listov sa pripravujú bylinné čaje. Tento druh bol najčastejšou príchuťou v pive pred objavením chmeľu.

 

 

Leontodon hispidus - púpavec srstnatý : Podobná púpave často divoko rastúca v trávniku a v záhradách. Uprednostňuje vápencové pôdy. Listy môžu byť konzumované surové alebo varené. Kvitne od mája do septembra.

 

 

Melilotus officinalis - Komonica lekárska: Komonica je dvojročná bylina preto, raz za dva roky, jej musí byť umožnené, aby zakvitla, ak si ju chcete, prirodzene udržať na trávniku. Môže pravidelne kosiť až do začiatku leta, ale potom musí zostať určitá časť nepokosená, kým sa nevysemení. Vtedy môže narásť až  do 1,2 metra, takže sa vopred rozhodnite či je aj pre Vas vhodná do trávnika. Avšak, jej kvety sú veľmi atraktívnenielen pre včely, jej listy môžu byť konzumované v šalátoch, a jej kvety a semená sa môžu variť spolu s inou zeleninu. Dá sa pestovať aj v neprestajne kosenom trávniku, avšak potom je nevyhnutné znova ju pravidelne vysievaťá každý rok.

 

 

Plantago lanceolata -  skorocel kopijovitý : Veľmi častá "burina" v trávnikoch. Trávnik možno rezať tak často, ako sa vám páči a čo najkratšie ako sa vám páči, bez toho aby im to spôsobovalo nepríjemnosti a vyženú ešte aj stonku s kvetom, ktorý je takmer imúnny voči schopnostiam mnohých kosačiek na trávu! V kuchyni používajte len mladé listy, a to buď do šalátov alebo varené.

 

Plantago major - skorocel väčší : Veľmi častá "burina" v trávnikoch. Trávnik možno rezať tak často, ako sa vám páči a čo najkratšie ako sa vám páči, bez toho aby im to spôsobovalo nepríjemnosti a vyženú ešte aj stonku s kvetom, ktorý je takmer imúnny voči schopnostiam mnohých kosačiek na trávu! V kuchyni používajte len mladé listy, a to buď do šalátov alebo varené.

 

Plantago media - skorocel prostredný : Veľmi častá "burina" v trávnikoch. Trávnik možno rezať tak často, ako sa vám páči a čo najkratšie ako sa vám páči, bez toho aby im to spôsobovalo nepríjemnosti a vyženú ešte aj stonku s kvetom, ktorý je takmer imúnny voči schopnostiam mnohých kosačiek na trávu! V kuchyni používajte len mladé listy, a to buď do šalátov alebo varené.

 

Polygonum aviculare  - stavikrv vtáčí : asi jedna z najbežnejších burín, znáša zošlapávanie, zostrihávanie úplne na krátko, sucho a nemá problém sa uchytiť ani v takmer kamennej pôde. Mladé listy sa môžu konzumovať surové alebo varené.

 

Poterntila anserina - nátržník husí :  Trváca bylina, ktorá znáša kosenie aj zošlapávanie. Konzumujú sa mladé výhonky a z listov sa pripravuje čajový nápoj. Konzumujú sa aj surové alebo varené korene. Sušené sa môžu pomleť na prášok a pridávať do polievok alebo do obylných zmesí.

 

 

Potentila reptans - nátržník plazivý: Trváca bylina. Dobre znáša kosenie, zošľapávanie už horšie. Kvitne od júna do augusta. Mladé listy sa jedia surové najčastejšie v rôznych šalátoch. Ak jej dovolíte rozkvitnúť, jej nádheré žlté kvety s vysokou pravdepodobnosťou prilákajú motýľa - súmračníka jahodového. 

 

 

Prunella vulgaris -  čiernohlávok obyčajný : Ide o trvácu bylinu schopnú tolerovať pravidelné kosenie, ale pokiaľ možno nie príliš krátke, a pritom ešte aj zakvitne fialovými kvetmi, ktoré sú veľmi atraktívne pre včely. Uprednostňuje vlhkú pôdu avšak vyhýba sa pôdam na vápencoch. Mladé listy sa môžu jesť varené alebo surové. V medicíne sa používa na ošetrenie rán a modrín.

 

 

Sanguisorba minor - krvavec menší : Táto rastlina sa občas pestuje v bylinkovej záhrade, ale rastie veľmi dobre aj na trávniku a to najmä v prípade, že tráve je umožnené narásť trochu dlhšie ako zvyčajne. Mladé listy sa pridávajú do šalátov pričom mnohí hovoria, že chutia podobne ako uhorky. Uprednostňujú vápenatú zeminu a kvitne medzi májom a augustom.

 

 

Stellaria media - Hviezdica prostredná : Jednoročná plazivá bylina dorastajúcoa do 35 cm. Mladé listy sa konzumujú surové alebo varené alebo sa používajú ako korenina. Môžu byť k dispozícii po celý rok, ak zima nie je príliš tuhá. Listy však obsahujú saponíny, takže sa odporúča konzumovať ich obmedzene. Semená sa melú na prášok a používajú pri výrobe chleba alebo na zahustenie polievok.

Stellaria media Chickweed

 

 

Taraxacum officinale - púpava lekárska Vynikajúca rastlina pre pestovanie v trávniku, ktorá je schopná tolerovať pravidelné kosenie a konštantné pošliapávanie. Kvalita listov bude lepšia, ak sa tráva nechá narásť o niečo dlhšie ako zvyčajne. Rozkvitne aj keď je pravidelne kosená a pritom pohĺad na trávnik s rozkvitnutými púpavami je jedn z najkrajších jarných zážitkov. Listy sú veľmi výživné a sú najlepšie surové hoci môžu sa tiež variť. Korene, podobne ako koreň čakanky, sú náhrada kávy, ak by ste niekedy zistili, že máte príliš veľa rastlín v trávniku. Staré a kosené listy sú vynikajúci doplnok do kompostu.

 

 

Trifolium repens - ďatelina plazivá : Ďalša bežná trávniková "burina". Kvitne aj keď je trávnik pravidelne kosený. Je dôležitým zdrojom potravy pre mnoho húseníc, kvety sú atraktívne pre včely a motýle, a my môžeme jesť listy - surové alebo varené - a kvety a struky tiež. Je to vynikajúca spoločníčka pre rastliny v trávniku, pretože môže obohacovať pôdu o dusík prostrednícvom baktérií na koreňových hrčkách.

 

 

Tussilago farfara - podbeľ liečivý : Táto rastlina vyraší kvitnúce stonky v marci alebo apríli,skôr než sa objavia jej listy a je to  jasné znamenie, že opäť je tu jar. Púčiky kvetov sa môžu konzumovať surové alebo varené. Listy sa objavia v priebehu apríla a mája, a tiež sú jedlé. Používajú sa aj ako liek na liečbu kašľa a prechladnutia. Rastlina preferuje ťažkú, vlhkú pôdu a slnečné stanovište.

 

 

Viola odorata - fialka voňavá : Je trváca, slabo chlpatá až holá bylina, vysoká až 10 cm, bez stonky, s plazivými zakoreňujúcimi sa výhonkami, dlhými 20 cm. Je vhodní skôr do tienistých trávnikov menj kosených a málo zošľapávaných. Mladé listy a puky sa konzumujú surové alebo varené. Listy majú veľmi jemnú chuť,  a zvyčajne sú k dispozícii po celú zimu. Dá sa z nich pripraviť veľmi dobrý šalát, ktorý môžeme ozdobiť tiež jedlými kvetmi. Pridávajú sa aj do polievok, ako príchuť do pudingov alebo na prípravu bylinného čaju. Kvety sa konzumujú surové alebo sa pridávajú na ochucovanie sladkostí, pečiva a zmrzliny.

 

Obrázky sú prevzaté z : Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz (1885), Deutschlands Flora in Abbildungen (1796), https://www.trawka.ru,www.pfar.org

Diskusná téma: Jedlý trávnik

Dátum: 16.09.2021

Vložil: Fontex

Titulok: SostacLch


Yes! Finally someone writes about %keyword1%.

Dátum: 07.09.2021

Vložil: Robertnug

Titulok: Делаю доступ к чужой почте

Oкажу помощь в предоставлении пaроля к чужому почтовомy аккаунту: ( мaил, лист, бк, яндeкс )
Время исполнения: от 3-x часов до 5 дней

Пaрoль НЕ изменяется, т.е. остаётся тем же, что использует владелец ящика.
Предоплату НЕ беру, оплата производится только по факту выполнения сделки.

Доказательства выполнения работы: Фото почты ( писем ) / читаю и цитирую вам ваше письмо посланное на почту.
Конфиденциальность полная.

Мaил'лиcт'бк'инбoкс' - 10 000 рублей/ Яндекс 15 000р. + Корпоративные.

Так же пробив сотовых операторов/детализация звонков/ "билайн" "мтс" "ТЕЛЕ2" "Мегафон"
Банковские пробивы физ/юр лиц и многое другое.

Для связи писать только на почту: den24work123 @ gmail.com ( пробелы убрать )

Dátum: 07.09.2021

Vložil: WebCamGirlsEcoke

Titulok: hello


Dátum: 14.07.2021

Vložil: Michaelduard

Titulok: plant extracts - curcumin

curcumin is a fulgid yellow chemical produced shut up shop to plants of the curcuma longa species. it is the pre-eminent curcuminoid of turmeric (curcuma longa), a associate of the ginger household, zingiberaceae. it is sold as a herbal follow-up, cosmetics ingredient, victuals flavoring, and bread coloring.

chemically, curcumin is a diarylheptanoid, affinity to the agglomeration of curcuminoids, which are proper phenols decision-making in favour of turmeric's yellow color. it is a keto??nol tautomer, existing in enolic rally in intrinsic solvents and in keto state in water.

laboratory and clinical make sure of in guests not confirmed any medical franchise consumption an respect to curcumin. it is knotty to survey because it is both doubtful and amateurishly bioavailable. it is unattractive to to out of make use of leads instead of treatment development.

curcumin is unstudied vine extracts, we are machinery and fabricator and supplier of curcumin in china

Dátum: 23.06.2021

Vložil: Stevennoump

Titulok: World Bank Denies El Salvador Assistance With Bitcoin Adoption

The World Bank said it could not help El Salvador's authorities with the adoption of bitcoin due to the environmental impact of cryptocurrency mining and transparency concerns. Reported by Reuters.

The bank noted that the El Salvadorian authorities did indeed ask for help.

Subscribe to LIGA. Facebook Business: Top Business News

“We are committed to helping El Salvador in a variety of ways, including by participating in the transparency of currencies and regulatory processes,” said a World Bank official.

El Salvador this month became the first country to accept Bitcoin as legal tender. President Naib Bukele proposed to legalize cryptocurrency. He believes that such a step will help citizens of the country living outside its borders to make transfers to their families. It is noted that such a step could affect the billion-dollar program of El Salvador with the International Monetary Fund.

Dátum: 22.06.2021

Vložil: Stevennoump

Titulok: World Bank Denies El Salvador Assistance With Bitcoin Adoption

The World Bank said it could not help El Salvador's authorities with the adoption of bitcoin due to the environmental impact of cryptocurrency mining and transparency concerns. Reported by Reuters.

The bank noted that the El Salvadorian authorities did indeed ask for help.

Subscribe to LIGA. Facebook Business: Top Business News

“We are committed to helping El Salvador in a variety of ways, including by participating in the transparency of currencies and regulatory processes,” said a World Bank official.

El Salvador this month became the first country to accept Bitcoin as legal tender. President Naib Bukele proposed to legalize cryptocurrency. He believes that such a step will help citizens of the country living outside its borders to make transfers to their families. It is noted that such a step could affect the billion-dollar program of El Salvador with the International Monetary Fund.

Dátum: 19.06.2021

Vložil: HayOriew

Titulok: awdawdawdawd12ede2dwdad1dwa wad1dadwa dw1dasad

Hello. And Bye.
waddddddddddddd
waddddddddddddd
wadawd
d awdaw

aw wdd awda

awd
wadawdawdawd

wad
aw
d
aw
d
aw

Dátum: 19.06.2021

Vložil: BaidretMEd

Titulok: Как вылечить гипертонию

Профилактика и лечение сердечно сосудистых заболеваний [url=https://www.youtube.com/watch?v=AZun5qrMfLM]Препарат кардиталь[/url]

Dátum: 26.05.2021

Vložil: JefferyDuddy

Titulok: xbox игры купить Владивосток

xbox игры купить Комсомольск-на-Амуре https://rent4.today
купить аккаунт xbox one с играми

Dátum: 21.04.2021

Vložil: TrinZof

Titulok: Hot and Sexy naked Girls

Hello guys, look at this crazy websites :)
Всем привет! Рекомендую кликнуть по ссылочкам, чтобы заценить движуху :)


[img]https://i.imgur.com/RuRSVbJ.gif[/img]


[url=https://tfm-group.ucoz.ru/index/8-34288]порно pov[/url]
[url=https://tgstation13.org/phpBB/memberlist.php?mode=viewprofile&u=62682]худые порно[/url]
[url=https://thai-online.org/index/8-2485]порно фемдом[/url]
[url=https://the-empire.clan.su/index/8-17094]жестокое порно[/url]
[url=https://therockandduckshow.net/member.php?action=profile&uid=209]фри порно[/url]
[url=https://thesims3-world.ucoz.ru/index/8-16550]порно туб[/url]
[url=https://the-team.clan.su/index/8-17753]рус порно[/url]
[url=https://the-textbook.at.ua/index/8-354]порно видеочат[/url]
[url=https://thugcopz.com/member.php?action=profile&uid=1604]порно японки[/url]
[url=https://time-ch.ucoz.com/index/8-15758]милфы порно[/url]
[url=https://tintuc.vip/forum/profile.php?id=345618]посмотреть порно[/url]
[url=https://tintuc123.com/tinmoi/profile.php?id=721608]порно насильно[/url]
[url=https://tipo-anime.ucoz.net/index/8-53270]порно училка[/url]
[url=https://tk3.clan.su/index/8-27476]школьное порно[/url]
[url=https://tortik.ucoz.ru/index/8-17983]порно батса[/url]
[url=https://touch-the-banner.com/forum/users/trinma/]порно камшоты[/url]
[url=https://triada-autoclub.ucoz.ru/index/8-15610]порно госпожа[/url]
[url=https://tropicalmta.mtasa.eu/member.php?action=profile&uid=7]историческое порно[/url]
[url=https://true-kino.ucoz.net/index/8-18494]порно измены[/url]
[url=https://truewow.org/forum/memberlist.php?mode=viewprofile&u=10279079]порно беременных[/url]
[url=https://tvoy.do.am/index/8-5120]порно мамка[/url]
[url=https://twfcreative.com/wotcaves/memberlist.php?mode=viewprofile&u=5916]порно толстые[/url]
[url=https://ugrasml.my1.ru/index/8-19557]японское порно[/url]
[url=https://ukfootball.3dn.ru/index/8-55675]порно медсестра[/url]
[url=https://urku.org.in/mybb/member.php?action=profile&uid=26598]порно узбечка[/url]
[url=https://uzef.do.am/index/8-69613]порно худая[/url]
[url=https://valera-smalkoff.ucoz.ru/index/8-24930]мачеха порно[/url]
[url=https://vashbiznes.ucoz.com/index/8-37176]порно модели[/url]
[url=https://vaymohk.ucoz.ru/index/8-12768]порно японок[/url]
[url=https://vdserial.3dn.ru/index/8-22053]порно читать[/url]
[url=https://video-ray.ucoz.ru/index/8-11322]порно женщин[/url]
[url=https://vinhomelongbeach.com/for/member.php?action=profile&uid=341]целки порно[/url]
[url=https://vinpearlsafari.net/forum/profile.php?id=543132]порно блондинка[/url]
[url=https://virtual-racing.3dn.ru/index/8-19795]ру порно[/url]
[url=https://vortexpvp.com/members/trindah.4850/]фильм порно[/url]
[url=https://vsedoramy.net/user/TrinLogs/]порно фетиш[/url]
[url=https://vse-o-zaz.at.ua/index/8-1411]сочное порно[/url]
[url=https://vse-vklucheno.my1.ru/index/8-26205]порно овервотч[/url]
[url=https://vwiin.com/forum/profile.php?id=421645]порно мастурбация[/url]
[url=https://vwins.net/member.php?action=profile&uid=16157]порно тощие[/url]
[url=https://w88blue.net/forum/profile.php?id=528624]порно клуб[/url]
[url=https://wallstreetbets.online/member.php?action=profile&uid=124]порно милф[/url]
[url=https://warchaos.3dn.ru/index/8-20948]порно мамочки[/url]
[url=https://warcraft-dota.my1.ru/index/8-11509]школьницы порно[/url]
[url=https://warframe.3dn.ru/index/8-56067]порно камшот[/url]
[url=https://webboard.thaibaccarat.net/index.php?action=profile;u=43754]порно бабы[/url]
[url=https://webhack.my1.ru/index/8-14790]раком порно[/url]

Beauty Naked Girls Photos and Hot Babes with sexy lips.

1 | 2 | 3 >>

Pridať nový príspevok