Jedlý trávnik

Jedlý trávnik čo to je? Je to určitý kompromis medzi prirodzeným ekosystémom a ľudskou potrebou prechádzať sa, hrať sa a relaxovať na rovinatej zelenej ploche :-). Obyčajný trávnik  však v našich podmienkach vyžaduje kopec, kopec energie (hnojenie, polievanie, mechanizované kosenie, prevzdušňovanie ....) a prírodných zdrojov (voda) aby vyzeral tako priridzené trávniky v severných oblastiach. Preto ak nechceme takýto "dokonalý" trávnik, ktorý sa skladá takmer výhradne z tráv a pôsobí relatívne nudne na pohľad a zároveň vytvára iba malú rozmanitosť prostredia  pre potenciálne širokú škálu vtákov, cicavcov a hmyzu atď, môžeme si vytvoriť takzvaný jedlý  trávnik, kde vysadíme rôzne rastliny, ktoré môžu poskytnúť jedlo aj pre nás aj pre voľne žijúce zvieratá, a zároveň vizuálne zatraktívni naše územie počas väčšiny mesiacov v roku. Rastliny vhodné do jedlého trávnika by mali znášať zostrihávanie a zošlapávanie a zároveń by samozrejme mali byť jedlé. Takto po každom kosení budeme mať do našej kuchyne prísun čerstvých šťavnatých a hlavne výživných listov. Avšak je vhodné nechať určitú časť aj dlhšie nepokosenú aby kvety zakvitli. Tým sa zvýši estetická hodnota trávnika a zabezpeči sa samovýsev rastlín. Nižšie je uvedený príklad vhodných jedlých rastlín do jedlého trávnika.
 

Achillea millefolium -  rebríček obyčajný : Bežná "burina", ktorá sa udrží aj v často a veľmi nízko kosených trávnikoch. Jej mladé listy sú veľmi bohaté na minerály a mjú liečivé vlastnosti, preto môžu byť chutnou a výživnou prísadou do šalátov. V pripade nadbytku, listy výrazne obohatia kompost. A ak zostane nezostrihaná po dobu jedného mesiaca kedykoľvek počas leta, tak krásne zakvitne. Okrem toho rastlina vraj odpudzuje chrobáky, mravce a muchy. Avšak pozor danmerné používanie môže u niektorých ľudí vyvolať alergické kožné vyrážky alebo viesť k fotosenzitivite.

 

 

 

Ajuga reptans - zbehovec plazivý : Zbehovec plazivý je pôdopokryvná trvalka, ktorá sa veľmi rýchlo rozrastá. Aby sa jej však darilo, tráve by malo byť dovolené rásť  o niečo dlhšie než zvyčajne. Darí sa jej vo vlhkých, mierne zatienených lokalitách a mladé výhonky môžu byť konzumované v šalátoch. Ak zostane trávnik nepokosený môže zakvitnúť od mája do júla, pričom kvety sú veľmi atraktívne pre včely.

 

 

Alchemilla vulgaris -  alchemilka obyčajná : Alchemilka je trváca bylina, ktorá vyžaduje mierne vyšší porast trávy, než je obvyklé. V prípade nekosenia, kvitne od apríla do júna. Mladé listy sa konzumujú surové alebo varené a koreň je vraj jedlý, ale trpký. Z listov sa robí aj bylinkový čaj.

 

 

Allium oleraceum - cesnak planý a Allium vineale - cesnak poľný Oba dobre rastú v tráve. Listy môžu byť použité ako náhrada cesnaku. Ak jej dovolíte,  bude kvitnúť v júli.

 

 

Bellis perennis - sedmokráska obyčajná : Bežná "burina" v trávniku, ktorá je schopná tolerovať neustále rezanie a ešte aj rozkvitne. Dokonca môže kvitnúť aj uprostred zimy. Mladé listy sa konzumujú surové alebo varené. 

 

 

Capsella bursa-pastoris - kapsička pastierska : Jednoročná bylina dorastajúca až do výšky 0,5 m. Znáša kosenie aj zošlapávanie. Na jedenie sa používajú mladé listy, ktoré sú k dispozícii takmer celý rok. Alebo aj semená, ktoré obsahujú veľa olejnatých látok.

 

 

Chamaemelum nobile - Paruman spanilý : Trváca bylina s plazivou, rozkonárenou stonkou obrastenou striedavými, silne perovito strihanými listami. Rastie dobre v trávnikoch a kvitne, aj keď je trávnik pravidelne kosený. Z kvetov sa dá pripraviť veľmi osviežujúci bylinný čaj, ktorý je veľmi dobrý na žalúdok, najmä pre deti. Pokosené listy výrazne obohatia kompost. Kvety môžu byť tiež použité ako šampón. Kvitne od júla do októbra. Na uzemi Slovenska sa vyskytuje iba ako pestovany druh.

 

 

 

Cichorium intybus - čakanka obyčajná : Úžasná rastlina s hlbokým koreňom, ktorý prináša minerály až z hlbokých pôdnych horizontov. Celkom je tolerantná voči pravidelnému koseniu, ale nie v prípade, že tráva je rez veľmi kráty. Listy sú veľmi cenným zdrojom živín a používa sa do šalátov. Koreň je tiež jedlý.Môže sa sušiť, pražiť a zomlieť ako náhrada kávy. Ak je to možné, kvitne od júla do októbra, ale keďže môže dorásť  až do výšky 1,5 m môžete sa rozhodnúť ju skrátiť.

 

 

Crepis tectorum - škarda strechová : Jedno- alebo dvojročná bylina, ktorá preferuje ľahké pôdy na slnečných stanovištiach. Dobre znáša kosenie. V kuchyni môžeme použiť mladé varené listy.

 

Echinochloa crus-galli -  ježatka kuria : pravdepodobne trvalo zdomácnený druh. Je to jednoročná samovýsevná rastlina. Tvorí prízemné ružice a tak odoláva koseniu. Listy a byľ sa konzumujú surové alebo varené. Semená sa používajú ako proso. 

 


Fragaria vesca - jahoda obyčajná - Znáša dobre kosenie ale nie extrémne krátke. Je vhodná aj do polotieňa. Má vynikajúce ovocie a z listov môžeme pripraviť chutný čaj.

 

 

Glechoma hederacea - zádušník  brečtanovitý: Trváca bylina, ktorá dobre znáša kosenie. Mladé listy sa konzumujú surové alebo varené. Majú síce jemne horkú chuť, ktorá však môže aromaticky obohatiť šalláty. Môžu sa  tiež variť ako špenát, pridávať do polievok, atď. Výhodou je že sú k dispozícii už  veľmi skoro na jar. Bylinné čaje sa vyrába Z čerstvých alebo sušených listov sa pripravujú bylinné čaje. Tento druh bol najčastejšou príchuťou v pive pred objavením chmeľu.

 

 

Leontodon hispidus - púpavec srstnatý : Podobná púpave často divoko rastúca v trávniku a v záhradách. Uprednostňuje vápencové pôdy. Listy môžu byť konzumované surové alebo varené. Kvitne od mája do septembra.

 

 

Melilotus officinalis - Komonica lekárska: Komonica je dvojročná bylina preto, raz za dva roky, jej musí byť umožnené, aby zakvitla, ak si ju chcete, prirodzene udržať na trávniku. Môže pravidelne kosiť až do začiatku leta, ale potom musí zostať určitá časť nepokosená, kým sa nevysemení. Vtedy môže narásť až  do 1,2 metra, takže sa vopred rozhodnite či je aj pre Vas vhodná do trávnika. Avšak, jej kvety sú veľmi atraktívnenielen pre včely, jej listy môžu byť konzumované v šalátoch, a jej kvety a semená sa môžu variť spolu s inou zeleninu. Dá sa pestovať aj v neprestajne kosenom trávniku, avšak potom je nevyhnutné znova ju pravidelne vysievaťá každý rok.

 

 

Plantago lanceolata -  skorocel kopijovitý : Veľmi častá "burina" v trávnikoch. Trávnik možno rezať tak často, ako sa vám páči a čo najkratšie ako sa vám páči, bez toho aby im to spôsobovalo nepríjemnosti a vyženú ešte aj stonku s kvetom, ktorý je takmer imúnny voči schopnostiam mnohých kosačiek na trávu! V kuchyni používajte len mladé listy, a to buď do šalátov alebo varené.

 

Plantago major - skorocel väčší : Veľmi častá "burina" v trávnikoch. Trávnik možno rezať tak často, ako sa vám páči a čo najkratšie ako sa vám páči, bez toho aby im to spôsobovalo nepríjemnosti a vyženú ešte aj stonku s kvetom, ktorý je takmer imúnny voči schopnostiam mnohých kosačiek na trávu! V kuchyni používajte len mladé listy, a to buď do šalátov alebo varené.

 

Plantago media - skorocel prostredný : Veľmi častá "burina" v trávnikoch. Trávnik možno rezať tak často, ako sa vám páči a čo najkratšie ako sa vám páči, bez toho aby im to spôsobovalo nepríjemnosti a vyženú ešte aj stonku s kvetom, ktorý je takmer imúnny voči schopnostiam mnohých kosačiek na trávu! V kuchyni používajte len mladé listy, a to buď do šalátov alebo varené.

 

Polygonum aviculare  - stavikrv vtáčí : asi jedna z najbežnejších burín, znáša zošlapávanie, zostrihávanie úplne na krátko, sucho a nemá problém sa uchytiť ani v takmer kamennej pôde. Mladé listy sa môžu konzumovať surové alebo varené.

 

Poterntila anserina - nátržník husí :  Trváca bylina, ktorá znáša kosenie aj zošlapávanie. Konzumujú sa mladé výhonky a z listov sa pripravuje čajový nápoj. Konzumujú sa aj surové alebo varené korene. Sušené sa môžu pomleť na prášok a pridávať do polievok alebo do obylných zmesí.

 

 

Potentila reptans - nátržník plazivý: Trváca bylina. Dobre znáša kosenie, zošľapávanie už horšie. Kvitne od júna do augusta. Mladé listy sa jedia surové najčastejšie v rôznych šalátoch. Ak jej dovolíte rozkvitnúť, jej nádheré žlté kvety s vysokou pravdepodobnosťou prilákajú motýľa - súmračníka jahodového. 

 

 

Prunella vulgaris -  čiernohlávok obyčajný : Ide o trvácu bylinu schopnú tolerovať pravidelné kosenie, ale pokiaľ možno nie príliš krátke, a pritom ešte aj zakvitne fialovými kvetmi, ktoré sú veľmi atraktívne pre včely. Uprednostňuje vlhkú pôdu avšak vyhýba sa pôdam na vápencoch. Mladé listy sa môžu jesť varené alebo surové. V medicíne sa používa na ošetrenie rán a modrín.

 

 

Sanguisorba minor - krvavec menší : Táto rastlina sa občas pestuje v bylinkovej záhrade, ale rastie veľmi dobre aj na trávniku a to najmä v prípade, že tráve je umožnené narásť trochu dlhšie ako zvyčajne. Mladé listy sa pridávajú do šalátov pričom mnohí hovoria, že chutia podobne ako uhorky. Uprednostňujú vápenatú zeminu a kvitne medzi májom a augustom.

 

 

Stellaria media - Hviezdica prostredná : Jednoročná plazivá bylina dorastajúcoa do 35 cm. Mladé listy sa konzumujú surové alebo varené alebo sa používajú ako korenina. Môžu byť k dispozícii po celý rok, ak zima nie je príliš tuhá. Listy však obsahujú saponíny, takže sa odporúča konzumovať ich obmedzene. Semená sa melú na prášok a používajú pri výrobe chleba alebo na zahustenie polievok.

Stellaria media Chickweed

 

 

Taraxacum officinale - púpava lekárska Vynikajúca rastlina pre pestovanie v trávniku, ktorá je schopná tolerovať pravidelné kosenie a konštantné pošliapávanie. Kvalita listov bude lepšia, ak sa tráva nechá narásť o niečo dlhšie ako zvyčajne. Rozkvitne aj keď je pravidelne kosená a pritom pohĺad na trávnik s rozkvitnutými púpavami je jedn z najkrajších jarných zážitkov. Listy sú veľmi výživné a sú najlepšie surové hoci môžu sa tiež variť. Korene, podobne ako koreň čakanky, sú náhrada kávy, ak by ste niekedy zistili, že máte príliš veľa rastlín v trávniku. Staré a kosené listy sú vynikajúci doplnok do kompostu.

 

 

Trifolium repens - ďatelina plazivá : Ďalša bežná trávniková "burina". Kvitne aj keď je trávnik pravidelne kosený. Je dôležitým zdrojom potravy pre mnoho húseníc, kvety sú atraktívne pre včely a motýle, a my môžeme jesť listy - surové alebo varené - a kvety a struky tiež. Je to vynikajúca spoločníčka pre rastliny v trávniku, pretože môže obohacovať pôdu o dusík prostrednícvom baktérií na koreňových hrčkách.

 

 

Tussilago farfara - podbeľ liečivý : Táto rastlina vyraší kvitnúce stonky v marci alebo apríli,skôr než sa objavia jej listy a je to  jasné znamenie, že opäť je tu jar. Púčiky kvetov sa môžu konzumovať surové alebo varené. Listy sa objavia v priebehu apríla a mája, a tiež sú jedlé. Používajú sa aj ako liek na liečbu kašľa a prechladnutia. Rastlina preferuje ťažkú, vlhkú pôdu a slnečné stanovište.

 

 

Viola odorata - fialka voňavá : Je trváca, slabo chlpatá až holá bylina, vysoká až 10 cm, bez stonky, s plazivými zakoreňujúcimi sa výhonkami, dlhými 20 cm. Je vhodní skôr do tienistých trávnikov menj kosených a málo zošľapávaných. Mladé listy a puky sa konzumujú surové alebo varené. Listy majú veľmi jemnú chuť,  a zvyčajne sú k dispozícii po celú zimu. Dá sa z nich pripraviť veľmi dobrý šalát, ktorý môžeme ozdobiť tiež jedlými kvetmi. Pridávajú sa aj do polievok, ako príchuť do pudingov alebo na prípravu bylinného čaju. Kvety sa konzumujú surové alebo sa pridávajú na ochucovanie sladkostí, pečiva a zmrzliny.

 

Obrázky sú prevzaté z : Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz (1885), Deutschlands Flora in Abbildungen (1796), https://www.trawka.ru,www.pfar.org

Diskusná téma: Jedlý trávnik

Dátum: 15.04.2020

Vložil: pinupcasino

Titulok: Pin Up Casino (Пин Ап Казино)

Побеждай и получай джекпот на сайте [url=https://pin-up777.ru/]Пин Ап Казино[/url] Сумма джекпота постоянно растёт, можно сорвать нереально большой куш. Выводи средства на карту.

Dátum: 13.03.2020

Vložil: Ochenoduh

Titulok: очки ray ban - rayban-rus.ru

Когда наступает лето, человеку нужно быть аккуратными со своим зрением. Острые лучи солнца могут навредить любому. Чтобы этого не было, лучше всего использовать солнцезащитные очки. Фирма Ray-Ban считается одной из востребованных фирм, именно очки этого бренда завоевали доверие у населения в России.

На rayban-rus.ru реально найти достаточно много интересных вариантов. В наши дни в России солнцезащитные очки безумно дорогие в сезон. Именно по этой причине много женщин покупают солнцезащитные очки за несколько месяцев до начала жарких месяцев. Хотя, иногда и весной солнце светит так, что без солнцезащитных очков не обойтись.

Чтобы вы могли спокойно смотреть сквозь солнце, вам необходимы очки. На [url=https://rayban-rus.ru/]ray ban солнцезащитные очки[/url] достаточно уйма различных вариантов. Вы можете выбрать очки с разной оправой. Некоторые варианты нравятся, особенно, парням.

Но, есть и более женственные очки, которые подойдут любой женщине в возрасте 18+. Самые лучшие модели от бренда rayban считаются следующими: Cats, Caravan, Wayfarer. Хотя, вы можете выбрать индивидуально и другие очки. Есть такие очки, которые досконально подходят одним и кардинально не подходят другим людям. При выборе солнцезащитных очков важно обращать внимание на причёску, в особенности на чёлку.

Сейчас официальный интернет-магазин Ray Ban расположен в Москве. Вы можете выбрать любые очки на выбор с официальной веб-страницы интернет-магазина. На сайте представлено огромное количество новых вариантов оправ, в том числе есть некоторые оправы 2020 года. Дополняя любой образ, не смотря на то, где вы находитесь, вы будете круто смотреться в очках. В 2020 году летом в тренде Round Metal и Aviator.

Важно помнить и про то, что есть разные мужские и женские очки Ray-Ban. Есть такие очки, которые великолепно подойдут также в любом возрасте после 40 лет. Большинство клиентов интернет-магазина – молодые ребята в возрасте от 18 до 25 лет. Хотя, на ресурс заходит также много ребят, которые просто стремятся обезопасить свои глаза летом.

Если вы не представляете, какой вариант подойдёт именно Вам, вы можете сделать звонок по телефону +7(495)7443630, где вам подскажут с выбором. Компания расположена в Москве, поэтому вы можете приехать по адресу компании в любое время. Если вы проживаете в другом городе, вы можете зайти на rayban-rus.ru и купить очки.

Сегодня достаточно много людей предпочитают делать заказы в интернет-магазинах Москвы, несмотря на то, что они могут жить в Самаре, Омске, Воронеже. Если вы хотите сделать крутой подарок близкому человеку, или просто стремитесь порадовать жену, надо заказать солнцезащитные очки. Все оправы стандартные, поэтому вам надо просто угадать со вкусом.

Вы также можете перейти на [url=https://rayban-rus.ru/]ray ban очки купить[/url] используя мобильное устройство на Android или iOs. Сайт поддерживает мобильную версию, при потребности с сайта можно сразу позвонить специалисту и проконсультироваться по поводу оправы. Также стоит знать, что после покупки на rayban-rus.ru вы получаете гарантию на 12 месяцев. Все заказы обрабатываются администраторами в целом быстро, а каждому человеку уделяется особенное внимание.

Оплатить доставку на дом вы можете также через сайт. Доставка осуществляется компаниями партнерами или Почтой России прямо до двери. Вам не нужно волноваться, что ваш товар может поломаться, так как вы можете сразу же вскрыть его и проверить на месте.

Стоит также выделить, что по любым вопросам вы можете обращаться в службу поддержки. Администраторы не только помогут с выбором, но и смогут подсказать, какие солнцезащитные очки в спросе в определенном месяце!

Dátum: 25.04.2015

Vložil: Petra

Titulok: zalozenie jedleho travnika

Dobry den, velmi ma zaujal vas clanok. Ako sa, prosim, takyto travnik zaklada?

Pridať nový príspevok